Pielęgnacja i konserwacja


Okna i drzwi balkonowe SUPERDREW są wyposażone w najwyższej jakości okucia firmy SIGENIA.

Instrukcja konserwacji okuć

Aby niezawodne działanie tych okuć było trwałe należy co najmniej raz w roku przeprowadzić następujące czynności:

 • Smarować lub oliwić wszystkie ruchome części oraz miejsca ryglowań.
 • Stosować wyłącznie smar lub olej bez zawartości kwasów i żywic.
 • Sprawdzać wszystkie ważne dla bezpieczeństwa części okuć w miejscach ich mocowania i podatnych na zużycie, w razie potrzeby należy dokręcić śruby mocujące względnie wymienić uszkodzone elementy.

UWAGA!
Poniższe czynności powinny być wykonane przez wyspecjalizowany zakład:


 • wymiana części okuć
 • zawieszanie i zdejmowanie skrzydła okiennego
 • czynności regulacyjne na okuciach

Do czyszczenia i pielęgnacji stosować tylko takie środki, które nie będą niszcząco działały na zabezpieczenie antykorozyjne okuć.
Podczas malowania względnie lakierowania powierzchni okien i drzwi balkonowych, należy wyłączyć z tego zabiegu elementy okuć.


Okna i drzwi balkonowe SUPERDREW malowane są najwyższej jakości farbami akrylowymi firmy SIKKENS.

Konserwacja i pielęgnacja powłoki malarskiej

Nowoczesne okna drewniane nie wymagają obecnie konserwacji nawet przez kilkanaście lat.

Aby móc cieszyć się oknami SUPERDREW przez długie lata warto zadbać w należyty sposób o ich utrzymanie i prawidłową eksploatację, dlatego


zalecamy Państwu przestrzeganie poniższych wskazówek:

Wskazówki dla inwestorów

Z uwagi na niebezpieczeństwo powstania uszkodzeń lakieru ważne jest umożliwienie odparowania wilgoci budowlanej z pomieszczeń, w których znajdują się okna i drzwi. Z tego też względu istotne jest aby:

 • podczas prac budowlanych prowadzonych w okresie zimowym jednocześnie ogrzewać i wietrzyć pomieszczenia budowlane.
 • dobrze przewietrzać pomieszczenia podczas prac tynkarskich i malarskich.
 • niezwłocznie wietrzyć, gdy powstają skropliny pary wodnej na wewnętrznych stronach okien.
 • wietrzenie przeprowadzać okresowo
 • nie zostawiać uchylonych okien na stałe.
Wskazówki dla właścicieli i najemców

Do czyszczenia elementów budowlanych należy stosować jedynie neutralne środki czyszczące lub specjalny środek czyszczący firmy SIKKENS. Środki agresywne, jak rozpuszczalniki i środki do szorowania, mogą uszkodzić powierzchnię czyszczonych elementów i w związku z tym nie należy ich stosować. Posiadając drewniane okna należy zwrócić szczególną uwagę na właściwą wentylację pomieszczeń, która powinna być: możliwie częsta, możliwie krótka i jednocześnie intensywna, co pozwoli zachować przez długi czas właściwości okien drewnianych firmy SUPERDREW.


Właściwa pielęgnacja


Dla zapewnienia długotrwałej wysokiej jakości nowych okien należy je regularnie czyścić i pielęgnować za pomocą zestawu pielęgnacyjnego firmy SIKKENS. Przedłuża się w ten sposób okresy międzyrenowacyjne okien. Umożliwia to zestaw pielęgnacyjny składający się ze specjalnego środka czyszczącego oraz mleczka pielęgnacyjnego.

Mikropęknięcia, rysy i niewielkie uszkodzenia mogą powstawać między innymi na skutek uderzenia gradu. Woda wnika w te mikropęknięcia, co może spowodować powstanie sinizny. Aby temu zapobiec, należy wypełnić ubytki. Służy do tego mleczko pielęgnacyjne-produkt przyjazny dla środowiska i szybkoschnący. Woda spływa kropelkami po powierzchni pokrytej mleczkiem nie wnikając w strukturę drewna. Specjalny środek czyszczący czyści wnikając głęboko w pory drewna, wysycha bezśladowo i jest wodorozcieńczalny. Zestaw ten odświeża kolor i nadaje nowego blasku oknom. Przy regularnym, co najmniej 2 razy w roku, stosowaniu zestawu do pielęgnacji, wydłużają się okresy międzyrenowacyjne okien, a tym samym przedłuża ich trwałość.

Specjalny środek czyszczący należy nanieść na szmatkę i usunąć zabrudzenia. Następnie za pomocą szmatki nanieść szybkimi ruchami mleczko pielęgnacyjne-nie wcierać i nie polerować. Tak zabezpieczone okna drewniane błyszczą nowym blaskiem i są odporne na czynniki atmosferyczne.

W przypadku uszkodzeń powłoki lakierniczej, zarysowań, wgłębień, pęknięć konieczne jest zabezpieczenie okien lub drzwi balkonowych przed dalszym uszkodzeniem poprzez naniesienie na okno odpowiedniej powłoki lakierniczej firmy SIKKENS.


  Renowacja i konserwacja powłok SIKKENS


   Instrukcja regulacji i konserwacji okuć SIEGENIA